Connect with us

Prep Sports

VOLLEYBALL: 2022 Sectional Pairings

CLASS 4A SECTIONAL #1 – AT MUNSTER
Opening Round
Lake Central vs. Hammond Central – Tuesday 10/11 – 7:00
EC Central vs. Morton – Thursday 10/13 – 6:00
West Side vs. Munster – Thursday 10/13 – 7:30

Semi-Finals
Merrillville vs. LC/Hammond Central – Saturday 10/15 – 10:00
EC/Morton vs. West Side/Munster – Saturday 10/15 – 12:00

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

CLASS 4A SECTIONAL #2 – AT VALPARAISO
Opening Round
Lowell vs. KV – Tuesday 10/11 – 7:00
Crown Point vs. Valpo – Thursday 10/13 – 6:00
Chesterton vs. Hobart – Thursday 10/13 – 7:30

Semi-Finals
Portage vs. Lowell/KV – Saturday 10/15 – 11:00
CP/Valpo vs. Chesterton/Hobart – Saturday 10/15 – 12:30

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

CLASS 4A SECTIONAL #3 – AT MISHAWAKA
Opening Round
SB Riley vs. LaPorte – Thursday 10/13 – 6:00
SB Adams vs. Michigan City – Thursday 10/13 – 7:30

Semi-Finals
Plymouth vs. SBR/LaPorte – Saturday 10/15 – 11:00
Mishawaka vs. SBA/MC – Saturday 10/15 – 12:30

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

CLASS 3A SECTIONAL #17 – AT HIGHLAND
Opening Round
River Forest vs. Highland – Tuesday 10/11 – 5:30
Bishop Noll vs. Hanover Central – Thursday 10/13 – 5:30
Boone Grove vs. Calumet – Thursday 10/13 – 7:00

Semi-Finals
Griffith vs. RF/Highland – Saturday 10/15 – 10:00
BNI/HC vs. BG/Calumet – Saturday 10/15 – 11:30

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

CLASS 2A SECTIONAL #33 – AT ANDREAN
Opening Round
Illiana Christian vs. Lighthouse – Tuesday 10/11 – 7:00
North Newton vs. Whiting – Thursday 10/13 – 6:00
Lake Station vs. Andrean – Thursday 10/13 – 7:00

Semi-Finals
21st Century vs. IC/Lighthouse – Saturday 10/15 – 11:00
NN/Whiting vs. LS/Andrean – Saturday 10/15 – 12:00

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

CLASS 2A SECTIONAL #34 – AT NORTH JUDSON
Opening Round
Hebron vs. SB Career Academy – Thursday 10/13 – 5:30
LaVille vs. Wheeler – Thursday 10/13 – 7:00

Semi-Finals
North Judson vs. Hebron/SBCA – Saturday 10/15 – 10:00
South Central vs. LaVille/Wheeler – Saturday 10/15 – 11:30

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

CLASS 1A SECTIONAL #49 – AT MORGAN TWP.
Opening Round
Kouts vs. Morgan Twp. – Tuesday 10/11 – 7:00
Washington Twp. vs. Bowman – Thursday 10/13 – 6:00
DeMotte Christian vs. Tri-Townshi- Thursday 10/13 – 7:30

Semi-Finals
HAST vs. Kouts/MT – Saturday 10/15 – 11:00
WT/Bowman vs. DC/Tri Twp. – Saturday 10/15 – 12:30

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

CLASS 1A SECTIONAL #50 – AT MARQUETTE
Opening Round
Westville vs. Marquette – Thursday 10/13 – 6:00
Culver vs. Triton – Thursday 10/13 – 7:00

Semi-Finals
Argos vs. Westville/Marquette – Saturday 10/15 – 11:00
Oregon-Davis vs. Culver/Triton – Saturday 10/15 – 12:00

Championship
Saturday 10/15 – 6:00

comments

More in Prep Sports