On Monday 4/29, the IHSAA released the new sectional assignments which will be in place for sports for the 2019-2020 and 2020-2021 seasons. Below are the updated assignments for football, boys and girls basketball, boys and girls soccer, and volleyball. Baseball and softball assignments will be updated this summer.

FOOTBALL

CLASS 6A SECTIONAL #1
Crown Point
Lafayette Jeff
Lake Central
Merrillville


CLASS 5A SECTIONAL #9
LaPorte
Michigan City
Mishawaka – Moves to Sectional #10 in 2020
Munster
SB Adams – Moves to Sectional #10 in 2020
Valparaiso – Joins Sectional #9 in 2020



CLASS 4A SECTIONAL #18
Culver Academies
KV
Logansport
New Prairie
Plymouth
SB Clay
SB Riley
SB St. Joseph

CLASS 2A SECTIONAL #33
Andrean
Bishop Noll
Boone Grove
Bowman
North Newton
Rensselaer
Wheeler
Whiting
CLASS 6A SECTIONAL #2
Chesterton
Penn
Portage
Valparaiso – Moves to Sectional #9 in 2020
Elkhart – Joins Sectional #2 in 2020

CLASS 4A SECTIONAL #17
EC Central
Gavit
Griffith
Highland
Hobart
Lowell
Morton
West Side

CLASS 3A SECTIONAL #25
Benton Central
Calumet
Clark
Hammond High
Hanover Central
Knox
River Forest
Twin Lakes

CLASS 1A SECTIONAL #41
Culver Community
Lake Station
North Judson
South Central
South Newton
Roosevelt
West Central
Winamac

BOYS BASKETBALL

CLASS 4A SECTIONAL #1
EC Central
Highland
Lake Central
Merrillville
Morton
Munster
West Side

CLASS 3A SECTIONAL #17
Calumet
Clark
Gavit
Griffith
Hammond High
Lighthouse

CLASS 2A SECTIONAL #33
Andrean
Bishop Noll
Bowman
Lake Station
Marquette
Roosevelt
Whiting

CLASS 1A SECTIONAL #49
Covenant Christian
Gary 21st Century
Hammond Academy
Kouts
Morgan Twp.
Washington Twp.
CLASS 4A SECTIONAL #2
Chesterton
Crown Point
Hobart
Lowell
Portage
Valparaiso


CLASS 3A SECTIONAL #18
Hanover Central
KV
Knox
New Prairie
River Forest
Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #34
Boone Grove
Hebron
LaVille
North Judson
SB Career Academy
South Central
Westville

GIRLS BASKETBALL

CLASS 4A SECTIONAL #1
EC Central
Highland
Lake Central
Merrillville
Morton
Munster
West Side

CLASS 3A SECTIONAL #17
Calumet
Clark
Gavit
Griffith
Hammond High
Lighthouse

CLASS 2A SECTIONAL #33
Andrean
Bishop Noll
Bowman
Lake Station
Marquette
Roosevelt
Whiting

CLASS 1A SECTIONAL #49
Covenant Christian
Gary 21st Century
Hammond Academy
Kouts
Morgan Twp.
Washington Twp.
CLASS 4A SECTIONAL #2
Chesterton
Crown Point
Hobart
Lowell
Portage
Valparaiso


CLASS 3A SECTIONAL #18
Culver Academies
Hanover Central
KV
Knox
River Forest
Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #34
Boone Grove
Hebron
North Judson
North Newton
Rensselaer
South Central
Westville
Winamac

GIRLS SOCCER

CLASS 3A SECTIONAL #1
Crown Point
EC Central
Highland
Lake Central
Morton
Munster

CLASS 2A SECTIONAL #17
Clark
Gavit
Griffith
Hammond High
River Forest
Wheeler

CLASS 1A SECTIONAL #33
Andrean
Bishop Noll
Boone Grove
Hebron
Rensselaer
CLASS 3A SECTIONAL #2
Chesterton
Hobart
Merrillville
Michigan City
Portage
Valparaiso

CLASS 2A SECTIONAL #18
Benton Central
Hanover Central
KV
Lowell
Twin Lakes
West Lafayette

CLASS 1A SECTIONAL #34
Covenant Christian
Kouts
Marquette
Morgan Twp.
Washington Twp.
Westville

BOYS SOCCER

CLASS 3A SECTIONAL #1
Bishop Noll
EC Central
Highland
Lake Central
Lowell
Morton
Munster

CLASS 2A SECTIONAL #17
Clark
Gavit
Griffith
Hammond High
River Forest
Wheeler

CLASS 1A SECTIONAL #33
Andrean
Covenant Christian
Hammond Academy
Hebron
Kouts
CLASS 3A SECTIONAL #2
Chesterton
Crown Point
Hobart
KV
Merrillville
Portage
Valparaiso

CLASS 2A SECTIONAL #18
Benton Central
Boone Grove
Hanover Central
Rensselaer
Twin Lakes
West Lafayette

CLASS 1A SECTIONAL #34
LaVille
Marquette
Morgan Twp.
Oregon-Davis
Washington Twp.
Westville

VOLLEYBALL

CLASS 4A SECTIONAL #1
EC Central
Highland
Lake Central
Merrillville
Morton
Munster
West Side

CLASS 3A SECTIONAL #17
Calumet
Clark
Gavit
Griffith
Hammond High
Lighthouse

CLASS 2A SECTIONAL #33
Andrean
Bishop Noll
Bowman
Lake Station
Roosevelt
Whiting

CLASS 1A SECTIONAL #49
Covenant Christian
Gary 21st Century
Hammond Academy
Kouts
Marquette
Morgan Twp.
Washington Twp.
CLASS 4A SECTIONAL #2
Chesterton
Crown Point
Hobart
Lowell
Portage
Valparaiso


CLASS 3A SECTIONAL #18
Culver Academy
Hanover Central
KV
Knox
River Forest
Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #34
Boone Grove
Hebron
North Judson
North Newton
Rensselaer
Winamac

Follow Region Sports

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
Twitter
YouTube

Upcoming Broadcast Schedule

There are no upcoming events at this time.