The boys swimming state finals begins Friday with the preliminaries. The top 16 in each event during Friday’s preliminaries advances to Saturday, with the top eight competing for the state championship. 

Diving takes place on Saturday with the top 20 advancing to the semi-finals after five dives for each competitor. After three dives in the semi-finals, the top 16 will advance to the finals.

200 YARD MEDLEY RELAY
HEAT 2: Crown Point (Joey Karczewski, Greg Logothetis, Christian Mikrut, Cameron Watson, Evan Holland, Zeke Huls, Austin Sepke, Connor Clark)
HEAT 3: LaPorte (Benjamin Klimczak, Isaac Temores, Alexander Nunn, Justin Dusza, Nathan Allen, Richard Jones, Spenser Shaffer, Jacob Cooper), Munster (Jimmy Svolos, Jack Wulf, Eric Wallace, Logan Armagast, Brandon Silver, Tony Bohling, Matthew Dempsey, Steven Nowaczyk), Valparaiso (Darian Low, Cole St. Aubin, Ryan Hrosik, Isaiah Parrish, Ian Holmes, Noah Bennett, Benjamin Ridings, Samuel Behrend), Michigan City (Ali Hakim, Mohammad Hakim, Timothy Schoof, David Duenas, Sean Callaghan, Thomas Callaghan, Joseph Filipiak, Jack Smith)
HEAT 4: Chesterton (Danny Schmiegel, Andrew Gillen, Declan Tharp, Chirs Kaptur, Sam Kravitz, Nathan Carlson, Wesley Slaughter, Gary Kostbade)

200 YARD FREESTYLE
HEAT 1: Austin Sepke – Crown Point
HEAT 2: Nick Hanas – Chesterton, Isaiah Parrish – Valparaiso
HEAT 4: Evan Holland – Crown Point

200 YARD IM
HEAT 2: Jack Wulf – Munster, Nathan Carlson – Chesterton

50 YARD FREESTYLE
HEAT 3: Ethan Churilla – Highland
HEAT 4: Sam Kravitz – Chesterton, Cole St. Aubin – Valparaiso
HEAT 5: Ryan Hrosik – Valparaiso, Wesley Slaughter – Chesterton

100 YARD BUTTERFLY
HEAT 1: Joey Karczewski – Crown Point
HEAT 2: Timothy Schoof – Michigan City, Gary Kostbade – Chesterton, Alexander Nunn – LaPorte

100 YARD FREESTYLE
HEAT 2: Isaiah Parrish – Valparaiso, Ethan Churilla – Highland
HEAT 4: Sam Kravitz – Chesterton, Wesley Slaughter – Chesterton

500 YARD FREESTYLE
HEAT 3: Evan Holland – Crown Point, Justin Wallar – Chesterton
HEAT 4: Nick Hanas – Chesterton, Ian Holmes – Valparaiso

200 YARD FREESTYLE RELAY
HEAT 1: Crown Point (Cameron Watson, Austin Sepke, Greg Logothetis, Evan Holland, Zeke Huls, Christian Mikrut, Joey Karczewski, Connor Clark)
HEAT 2: Valparaiso (Cole St. Aubin, Darian Low, Isaiah Parrish, Ryan Hrosik, Noah Bennett, Clay Hatch, Ian Holmes, Samuel Behrend)
HEAT 3: Munster (Nick Lundin, Logan Armagast, Matthew Dempsey, Jack Wulf, Tony Bohling, Brandon Silver, Jimmy Svolos, Joseph Baeza)
HEAT 4: LaPorte (Jacob Cooper, Alexander Nunn, Spenser Shaffer, Justin Dusza, Benjamin Klimczak, Nathan Allen, Richard Jones, Isaac Temores)

100 YARD BACKSTROKE
HEAT 1: Danny Schmiegel – Chesterton
HEAT 2: Joey Karczewski – Crown Point
HEAT 3: Timothy Schoof – Michigan City
HEAT 4: Benjamin Klimczak – LaPorte, Ali Hakim – Michigan City

100 YARD BREASTSTROKE
HEAT 2: Cole St. Aubin – Valparaiso, Andrew Gillen – Chesterton
HEAT 3: Gary Kostbade – Chesterton
HEAT 4: Jack Wulf – Munster

400 YARD FREESTYLE RELAY
HEAT 1: Lake Central (Gavin Baisa, Brandon Walton, Riley Ingram, Ryan Kilinski, Alex Bielawski, Kyle Massa, Luis Hernandez, Jack Tinsley)
HEAT 3: Crown Point (Austin Sepke, Christian Mikrut, Joey Karczewski, Evan Holland, Zeke Huls, Joe Nuss, Connor Clark, Cameron Watson), Chesterton (Wesley Slaughter, Sam Kravitz, Chris Kaptur, Nick Hanas, Gary Kostbade, Justin Wallar, Declan Tharp, Chad Schuster), Michigan City (Ali Hakim, David Duenas, Marshall DeBone, Timothy Schoof, Alec Marter, Elijah Schoof, Ethan Hyska, Jack Smith)

Nathan Laird

View all posts

Follow Region Sports

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://www.regionsports.com/2016/02/22/swimming-boys-state-finals-heat-sheets">
Twitter

Upcoming Broadcast Schedule

There are no upcoming events at this time.

Posts