The top 16 finishers in each event advance to Saturday with the top eight competing for the state championship and 9-16 competing in the consolation heat. Heats listed below include Region competitors. 

{module Upper Right Banner Box}
{module Below Video}

200 MEDLEY RELAY
5th – 
Munster (Wilson Beckman, Jack Wulf, Joseph Gardner, Logan Armagast)

11th – Chesterton (Wesley Slaughter, Gary Kostbade, Wesley Selking, Chris Kaptur)

19th – Michigan City (Ali Hakim, Mohammad Hakim, Timothy Schoof, David Duenas)

20th – Crown Point (AJ Huls, Greg Logothetis, Joey Karczewksi, Cameron Watson)

25th – LaPorte (Benjamin Klimczak, Isaac Temores, Alexander Nunn, Justin Dusza)


200 YARD FREESTYLE

14th – Isaiah Parrish – Valparaiso

21st – Joey Karczewski – Crown Point

24th – Wesley Slaughter – Chesterton

200 YARD IM

6th – Joseph Gardner – Munster

11th – Josh Barajas – Lake Central

16th – Jack Wulf – Munster

26th – Ian Holmes – Valparaiso

50 YARD FREESTYLE

6th – Connor Homans – Lake Central

12th – Ryan Hrosik – Valpariaso

15th – Sam Kravitz – Chesterton

19th – Jack Fekete – Wheeler

28th – Chris Kaptur – Chesterton

100 YARD BUTTERFLY

7th – Gary Kostbade – Chesterton

8th – Timothy Schoof – Michigan City

9th – Wilson Beckman – Munster

18th – Josh Barajas – Lake Central


100 YARD FREESTYLE

9th – Connor Homans – Lake Central

10th – Isaiah Parrish – Valparaiso

14th – Sam Kravitz – Chesterton

22nd – Ryan Hrosik – Valparaiso

23rd – Chris Kaptur – Chesterton

500 YARD FREESTYLE

19th – Nick Hanas – Chesterton

21st – Christopher Dabrowski – Highland

24th – Ian Holmes – Valparaiso

200 YARD FREESTYLE RELAY

7th – Chesterton (Chris Kaptur, Wesley Selking, Sam Kravitz, Gary Kostbade)

18th – Valparaiso (Ryan Hrosik, Darian Low, Ian Holmes, Isaiah Parrish)

26th – Crown Point (AJ Huls, Joey Karczewski, Cameron Watson, Greg Logothetis)

{module Lower Right Banner Box}
{module Below Video2}

100 YARD BACKSTROKE

1st – Wilson Beckman – Munster

8th – Timothy Schoof – Michigan City

17th – Joey Karczewski – Crown Point

20th – Benjamin Klimczak – LaPorte

24th – Ali Hakim – Michigan City

100 YARD BREASTROKE

5th – Gary Kostbade – Chesterton

6th – Joseph Gardner – Munster

25th – Jack Wulf – Munster

26th – Andrew Gillen – Chesterton

400 YARD FREESTYLE RELAY

5th – Munster (Collin Sroge, Wilson Beckman, Jack Wulf, Joseph Gardner)

11th – Chesterton (Sam Kravitz, Josh VanNevel, Chad Schuster, Wesley Slaughter)

18th – Lake Central (Connor Homans, Brandon Walton, Gavin Baisa, Josh Barajas)

19th – Valparaiso (Ian Holmes, Darian Low, Ryan Hrosik, Isaiah Parrish)

30th – Michigan City (Ali Hakim, David Duenas, Elijah Schoof, Timothy Schoof)

DIVING
6th – 
Mitchell Mastey – Highland
12th – Alexander Morgan – Lake Central
27th – Jacob Comanse – Munster

Nathan Laird

View all posts

Follow Region Sports

RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://www.regionsports.com/2015/03/02/swimming-2015-boys-state-finals-results">
Twitter

Upcoming Broadcast Schedule

There are no upcoming events at this time.

Posts