Connect with us

Baseball

IHSAA Releases New Sectionals for 2017-18 & 2018-19 Seasons

On Monday, May 1 the IHSAA released the new sectional pairings for fall and winter sports. Check out the new local groupings below.

FOOTBALL

CLASS 6A SECTIONAL #1: Crown Point, Lake Central, Merrillville, Portage

CLASS 6A SECTIONAL #2: Chesterton, Penn, Valparaiso, Warsaw

CLASS 5A SECTIONAL #9: LaPorte, Michigan City, Munster, SB Adams

CLASS 4A SECTIONAL #17: EC Central, Gavit, Griffith, Hammond High, Highland, Lowell, Morton, West Side

CLASS 4A SECTIONAL #18: Hobart, KV, Mishawaka, New Prairie, SB Clay, SB Riley, SB St. Joseph, SB Washington

CLASS 3A SECTIONAL #25: Andrean, Benton Central, Calumet, Clark, Hanover Central, Twin Lakes, West Lafayette, Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #33: Bishop Noll, Boone Grove, Bowman*, Lake Station, North Newton, River Forest, Roosevelt, Whiting

CLASS 1A SECTIONAL #41: Caston, Culver, LaVille, North Judson, South Central, Triton, West Central, Winamac

*Not tournament eligible in 2017

BOYS BASKETBALL

CLASS 4A SECTIONAL #1: Crown Point, EC Central, Highland, Lake Central, Lowell, Morton, Munster

CLASS 4A SECTIONAL #2: Chesterton, Hobart, KV, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso

CLASS 4A SECTIONAL #3: LaPorte, Mishawaka, Penn, SB Adams, SB Clay, SB Riley

CLASS 3A SECTIONAL #17: Clark, Gary Lighthouse, Gavit, Griffith, Hammond High, West Side

CLASS 3A SECTIONAL #18: Calumet, Hanover Central, Knox, Rensselaer, Twin Lakes, Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #33: Andrean, Bishop Noll, Bowman*, Lake Station, River Forest, Roosevelt, Whiting

CLASS 2A SECTIONAL #34: Boone Grove, Hebron, Marquette Catholic, North Judson, North Newton, Winamac

CLASS 1A SECTIONAL #49: Gary 21st Century, Hammond Academy, Kouts, LaCrosse, Morgan Twp., Washington Twp., Westville

*Not tournament eligible in 2017

GIRLS BASKETBALL

CLASS 4A SECTIONAL #1: Crown Point, EC Central, Highland, Lake Central, Lowell, Morton, Munster

CLASS 4A SECTIONAL #2: Chesterton, Hobart, KV, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso

CLASS 4A SECTIONAL #3: LaPorte, Mishawaka, Penn, SB Adams, SB Clay, SB Riley, SB St. Joseph

CLASS 3A SECTIONAL #17: Clark, Gary Lighthouse, Gavit, Griffith, Hammond High, West Side

CLASS 3A SECTIONAL #18: Calumet, Hanover Central, Knox, Rensselaer, Twin Lakes, Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #33: Andrean, Bishop Noll, Bowman*, Lake Station, River Forest, Roosevelt, Whiting

CLASS 2A SECTIONAL #34: Boone Grove, Hebron, North Judson, North Newton, Winamac

CLASS 1A SECTIONAL #49: Gary 21st Century, Hammond Academy, Kouts, Marquette Catholic, Morgan Twp., Washington Twp., Westville

*Not tournament eligible in 2017

BOYS SOCCER

CLASS 3A SECTIONAL #1: EC Central, Highland, Lake Central, Lowell, Morton, Munster

CLASS 3A SECTIONAL #2: Chesterton, Crown Point, Hobart, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso

CLASS 3A SECTIONAL #3: LaPorte, Mishawaka, Penn, SB Adams, SB Clay, SB Riley

CLASS 3A SECTIONAL #5: KV, Kokomo, Lafayette Harrison, Lafayette Jeff, Logansport, McCutcheon,

CLASS 2A SECTIONAL #17: Bishop Noll, Clark, Gary Lighthouse, Gavit, Griffith, Hammond High

CLASS 2A SECTIONAL #18: Benton Central, Hanover Central, Rensselaer, Twin Lakes, West Lafayette, Wheeler

CLASS 1A SECTIONAL #33: Andrean, Boone Grove, Covenant Christian, Hammond Academy, Hebron, Kouts, Morgan Twp.

CLASS 1A SECTIONAL #34: Bremen, Elkhart Christian, LaVille, Marquette Catholic, SB Career Academy, Washington Twp., Westville

GIRLS SOCCER

CLASS 3A SECTIONAL #1: Crown Point, EC Central, Lake Central, Lowell, Morton, Munster

CLASS 3A SECTIONAL #2: Chesterton, Hobart, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso

CLASS 3A SECTIONAL #3: LaPorte, Mishawaka, Penn, SB Adams, SB Riley

CLASS 2A SECTIONAL #17: Andrean, Clark, Gavit, Griffith, Hammond High, Highland

CLASS 2A SECTIONAL #18: Benton Central, Culver Academies, Hanover Central, KV, Twin Lakes, West Lafayette

CLASS 1A SECTIONAL #33: Bishop Noll, Marquette Catholic, Morgan Twp., Washington Twp., Westville, Wheeler

CLASS 1A SECTIONAL #34: Boone Grove, Covenant Christian, Hebron, Kouts, North White, Rensselaer

VOLLEYBALL

CLASS 4A SECTIONAL #1: Crown Point, EC Central, Highland, Lake Central, Lowell, Morton, Munster

CLASS 4A SECTIONAL #2: Chesterton, Hobart, Merrillville, Michigan City, Portage, Valparaiso

CLASS 3A SECTIONAL #17: Clark, Gary Lighthouse, Gavit, Griffith, Hammond High, West Side

CLASS 3A SECTIONAL #18: Calumet, Hanover Central, KV, Knox, Twin Lakes, Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #33: Andrean, Bishop Noll, Bowman*, Lake Station, River Forest, Roosevelt, Wheeler

CLASS 2A SECTIONAL #34: Boone Grove, Hebron, North Judson, North Newton, Rensselaer, Winamac

CLASS 1A SECTIONAL #49: Gary 21st Century, Hammond Academy, Kouts, Marquette Catholic, Morgan Twp., Washington Twp., Westville

*Not tournament eligible in 2017

comments

UPCOMING BROADCASTS

No event found!

More in Baseball